CB
05 04 2016

Husarion z nowym inwestorem

Krakowski fundusz inwestycyjny KPD Investment objął kolejna rundę finasowania w wyinkubowanej w Funduszu Zalążkowym Krakowskiego Parku Technologicznego spółce technologicznej HUSARION.

Husarion rozwija platformę deweloperską do tworzenia połączonych z Internetem urządzeń z obszaru automatyki i robotyki. Dzięki stworzonemu oprogramowaniu oraz modułom sprzętowym, proces tworzenia i wdrażania na rynek urządzeń mechatronicznych ulega znacznemu skróceniu, co przekłada się na duże oszczędności dla firm budujących urządzenia z obszarów automatyki domowej, przemysłowej, robotów mobilnych, robotów do teleobecności i innych.

Założycielami spółki są dwaj absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej: Radosław Jarema i Dominik Nowak.

 Stworzyli oni ponad dwa lata temu prototyp sterownika oraz oprogramowanie, które pozwalają w szybki sposób budować roboty. Z efektami swojej pracy zwrócili się do Funduszu Zalążkowego Krakowskiego Parku Technologicznego, który zdecydował się zainwestować w ten projekt. Za środki funduszu prototypy zostały rozwinięte, została założona spółka w Stanach Zjednoczonych i na największym na świecie serwisie crowdfundingowym Kickstarter została z sukcesem przeprowadzona zbiórka środków na budowę RoboCORE, czyli serca dla robotów. Po kampanii uruchomiono produkcję seryjną, a produkty trafiły już do kilkuset odbiorców z całego świata.

Oferta spółki kierowana jest zarówno dla uczelni wyższych, amatorów budujących roboty na własne potrzeby, jak i do firm, które bazując na gotowych rozwiązaniach mogą znacznie przyspieszyć konstruowanie różnorakich urządzeń mechatronicznych o zaawansowanych funkcjach oczekiwanych przez ich klientów.

Warto dodać, że Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zamówił do swoich laboratoriów sterowniki RoboCORE i już od ubiegłego roku studenci robotyki realizują swoje projekty w oparciu o produkty skonstruowane przez firmę swoich starszych kolegów. Dominik Nowak został  w tym roku także uhonorowany tytułem 'Absolwent AGH Junior 2015.

W przyszłość robotyki uwierzyli także prywatni inwestorzy - w ostatnim czasie w spółkę , zainwestował krakowski, prywatny fundusz inwestycyjny KPD Investment.

- Już od czasu kampanii na Kickstarterze, notowaliśmy znaczne zainteresowanie inwestorów venture oraz aniołów biznesu. Zdecydowaliśmy się na współpracę z KPD ponieważ oprócz - co oczywiste - środków finansowych, możemy liczyć na doświadczenie osób prowadzących ten fundusz we wprowadzaniu produktów na globalne rynki. Obecną rundę inwestycyjną przeznaczamy na opracowanie i komercjalizację nowych produktów, kolejną emisję będziemy już plasować w Stanach Zjednoczonych - mówi Dominik Nowak z HUSARION-a.

KPD jak dotychczas koncentruje się na inwestycjach w obszarze IoT, SaaS, mobility. Zainwestował już m.in. w Woolet, Swimmo i Sher.ly (ten ostatni projekt to również koinwestycja z innymi funduszami venture capital w spółkę wyinkubowaną w Krakowskim Parku Technologicznym).

- Szukamy projektów posiadających przewagi produktowe, rynkowe i technologiczne, a przez to tworzących mocne bariery wejścia dla konkurencji. Doceniamy także zaangażowane i zmotywowane zespoły gotowe poświęcić się przedsięwzięciu. - mówi Dariusz Grądek, prezes KPD Investment.

Husarion jest jedną z ponad dwudziestu spółek wyinkubowanych przez Fundusz Zalążkowy Krakowskiego Parku Technologicznego, a dziesiątą, która zyskała inwestycję prywatnych inwestorów venture capital.