CB
11 01 2016

Spółki FZ KPT z nowymi inwestorami!

W nowy rok wchodzimy w bardzo dobrymi wiadomościami - sfinalizowane zostały dwie kolejne inwestycje funduszy venture capital w projekty wyinkubowane w Funduszu Zalążkowym Krakowskiego Parku Technologicznego. Nowe udziały w spółkach WeGirls oraz DrOmnibus objął Experior Venture Fund z Warszawy.

 

Zarówno WeGirls, jak i DrOmnibus odnotowują sukcesy i są zauważane na polskim rynku przez inwestorów, firmy a przede wszystkim klientów końcowych. DrOmnibus to kompleksowe, oparte na grach na tablety narzędzie do wspierania terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju i/lub zachowania. WeGirls z kolei to jedyna na rynku europejskim firma, która tworzy kompleksowy świat dla dziewczynek wspomagający ich rozwój.


- Zdecydowaliśmy się na inwestycje w spółki WeGirls i DrOmnibus, ponieważ są to projekty stawiające na pierwszym miejscu wartości. Niosą ze sobą bardzo istotną misję dotyczącą między innymi rozwoju dzieci i młodzieży - mówi Kinga Stanisławska, Partner Zarządzający Experior Venture Fund - Obie firmy mają również olbrzymi potencjał globalny, łączą w sobie technologię, specjalistyczne know-how oraz unikalną wiedzę założycieli. Takich właśnie spółek nasz fundusz poszukuje.

 

Przedstawicielka Venture Fund zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt, który zadecydował o inwestycjach w te konkretne spółki:

 

- WeGirls realizuje koncepcję połączenia światów rzeczywistego z wirtualnym przez zabawę i edukację. DrOmnibus, dzięki narzędziom terapeutycznym w postaci gier na tablety, wspiera dzieci z zaburzeniami rozwoju i zachowania. Obie spółki są idealnym przykładem na innowacyjne podejście do rozwoju oraz terapii dzieci - mówi Marzena Bielecka, Partner Zarządzający Experior Venture Fund.   


Najlepszym dowodem na pozytywne oddziaływanie produktów obu firm na społeczeństwo jest fakt, że DrOmnibus zdobył główną nagrodę Mobile Trends Awards 2014 w kategorii edukacja, zaś WeGirls doceniono w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku", organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.


Jak informuje prezes DrOmnibusa Bogumiła Matuszewska, nowe środki z inwestycji Experior Venture Fund firma zainwestuje przede wszystkim w działania sprzedażowe w Polsce i ekspansję na rynki zagraniczne.


WeGirls z kolei, dzięki podwyższeniu kapitału ugruntuje swoją pozycję na rynku polskim oraz zrealizuje plan ekspansji na rynki europejskie:

 

- Inwestycja pozwoli nam na dynamiczny rozwój i rozbudowanie sieci dystrybucji, głównie na rynkach zagranicznych oraz stworzenie innowacyjnych aplikacji mobilnych stanowiących rozszerzenie świata WeGirls w przestrzeni wirtualnej - mówi Anna Rutkowska, współzałożycielka spółki.

- Równocześnie pracujemy nad dalszą dywersyfikacją linii produktów WeGirls pobudzających kreatywność dziecka i stymulujących jego rozwój, z naciskiem na inteligencję emocjonalną oraz umiejętności społeczne - dodaje Alina Groblicka, druga współzałożycielka WeGirls.


Obie firmy wyinkubowane zostały w Funduszu Zalążkowym Krakowskiego Parku Technologicznego:


- Dla FZKPT objęcie udziałów przez zewnętrzny fundusz venture capital to ważne potwierdzenie misji, którą przyjęliśmy na siebie jako inwestor, angażujący się na wczesnym etapie i doprowadzający projekty do kolejnych rund inwestycyjnych dokonywanych przez podmioty inwestujące środki inwestorów prywatnych - mówi Marcin Bielówka, prezes Funduszu Zalążkowego KPT.

W 2015 roku pięć z 24 spółek należących do portfela inwestycyjnego Funduszu Zalążkowego KPT pozyskało kolejne rundy inwestycyjne dokonane przez podmioty inwestujące środki inwestorów prywatnych. Oprócz WeGirls oraz DrOmnibusa nowego inwestora pozyskała wyinkubowana w funduszu spółka Sher.ly. Jest nim fundusz KPD Investment, który zainwestował milion złotych na stworzenie sieci dystrybucji Sherlybox?a w Europie i w Stanach Zjednoczonych. W spółce HG Intelligence kolejną transzę objął SATUS Venture, a w EXDIN Solutions inwestor branżowy odkupił od funduszu udziały, zobowiązując się do dalszych inwestycji w rozwój spółki.
W kilku kolejnych przypadkach trwają zaawansowane rozmowy z inwestorami i funduszami - o ich efektach poinformujemy po sfinalizowaniu transakcji.

O WeGirls
WeGirls to nowa polska marka wspomagająca rozwój osobisty dziewczynek i innowacyjne rozwiązanie adresowane do świadomych rodziców. WeGirls tworzy komplementarny świat dla dziewczynek łączący zabawę, edukację i inspirację. Lalki WeGirls zostały wyróżnione przez Zabawkowicz.pl jako Zabawka Roku oraz docenione w konkursie ?Świat Przyjazny Dziecku? organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Przy firmie działa również Fundacja Przyjaźni WeGirls, która zajmuje się stałą zbiórką włosów i przekazywaniem peruk dla dzieci między innymi po chemioterapii.

 

O DrOmnibus
DrOmnibus to kompleksowe, oparte na grach na tablety, narzędzie do wspierania terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju i/lub zachowania. Rozwiązanie może być wykorzystywane w pracy z dziećmi chorymi na autyzm, z Zespołem Downa, ADHD czy upośledzeniem umysłowym. Narzędzie zawiera system śledzenia postępów wraz z organizerem terapeuty dziecka. Dzieci mogą z powodzeniem korzystać z narzędzia w trakcie zajęć z terapeutą oraz samodzielnie w domu. Rozwiązanie DrOmnibus zdobyło główną nagrodę Mobile Trends Awards 2014 w kategorii Edukacja.

 

O Experior Venture Fund
Experior Venture Fund (EVF) jest funduszem dysponującym 80 mln PLN kapitału na inwestycje kapitałowe, z czego połowa pochodzi od prywatnych inwestorów - aniołów biznesu, którzy oferują swoje wsparcie spółkom portfelowym Experior. EVF inwestuje w polskie spółki z dużym potencjałem rozwoju. Fundusz oferuje wsparcie strategiczne, operacyjne i finansowe dla przedsiębiorstw w celu długoterminowego budowania wartości przedsiębiorstwa.