CB
01 09 2015

Co nowego w portfelu inwestycyjnym Funduszu Zalążkowego KPT?

Okres wakacji dla spółek portfelowych Funduszu Zalążkowego KPT jest czasem dynamicznych zmian. Firmy rozwijają swoje oferty, wchodzą na zagraniczne rynki, zdobywają nowych partnerów i inwestorów. Sam fundusz inwestuje w nowe firmy.

 

Obecnie w portfelu inwestycyjnym Funduszu znajdują się 24 spółki - najnowszą (inwestycja w lipcu) jest firma forDrivers, która stworzyła aplikację promującą bezpieczną jazdę przez grywalizację. Aplikacja forDrivers oparta jest na technologii beaconów platformy Synerise autorstwa HG Intelligence (również spółki portfelowej FZKPT). Produkt forDrivers trafi na rynek już jesienią tego roku. Kierowcy w zamian za poprawną jazdę będą kolekcjonować punkty, które wymienią później na nagrody i zniżki od sieci partnerów.

 

Wyinkubowana w Funduszu spółka Sher.ly pozyskała nowego inwestora. KPD Investment wyłożył milion złotych, który zostanie przeznaczony na stworzenie sieci dystrybucji w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Spółka rozwija aplikację Sher.ly, która jest wygodnym narzędziem do dzielenia się plikami bez konieczności korzystania z chmury. Umożliwia łatwe udostępnianie plików bezpośrednio z urządzenia, na którym są przechowywane. Startup opracował także urządzenie Sherlybox przeznaczone dla tych użytkowników aplikacji Sher.ly, którzy potrzebują stałego dostępu do dzielonych z innymi plików. W wakacje pierwsze Sherlyboxy trafiły do osób, które wsparły ich powstanie na amerykańskim portalu Kickstarter, oraz tych, które zamówiły je w przedsprzedaży.

 

- Bardzo nas cieszy, że wiele z naszych spółek tak dobrze się rozwija. Na co dzień staramy się doradzać ich założycielom przy podejmowaniu decyzji. Wspieramy ich, szukając klientów i inwestorów, którzy mogliby kupić rozwinięte w inkubowanych firmach technologie lub zainwestować w rozwój - mówi Marcin Bielówka, prezes FZKPT.

 

W ostatnim czasie kolejne spółki zakończyły negocjacje warunków inwestycji funduszy venture.

 

- Szczegółów jeszcze nie możemy podać, ale jeśli te transakcje zostaną sfinalizowane, to będzie oznaczało, że już połowa naszych spółek znalazła kolejnego inwestora lub nabywcę. Dla nas jako funduszu typu "seed capital" wspieranego ze środków unijnych jest to główny wskaźnik osiągnięcia celów naszej działalności. Inwestujemy w projekty na bardzo wczesnym etapie, tak aby za pomocą naszych środków i wsparcia merytorycznego osiągnęły poziom rozwoju atrakcyjny dla inwestorów komercyjnych - dodaje Marcin Bielówka.

 

Kolejna spółka FZKPT - Kangur Electronics, zajmująca się produkcją drukarek atramentowych do znakowania towarów, opracowała ostatnio technologię kilkukolorowego nadruku. Daje to możliwość drukowania kolorowych logotypów, piktogramów, znaków informacyjnych czy ostrzegawczych. Nowością w ofercie Kangur Electronic jest również atrament w kolorze białym utwardzany światłem UV. Nadruki wykonane tą technologią są trwalsze i nie emitują lotnych związków organicznych, przez co są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska.

 

Spółka WeGirls nawiązała współpracę z księgarnią elektroniczną Legimi. Firma umiejętnie połączyła świat wirtualny z rzeczywistym i stworzyła kompleksowy świat dla dziewczynek, dbający o ich rozwój osobisty, wspomagany grami komputerowymi i e-bookami. Sklep internetowy Legimi będzie sprzedawał właśnie e-booki WeGirls.

 

Indie Designers z kolei z sukcesem przeprowadził kampanię na platformie crowdfundingowej Kickstarter.com i zebrał pieniądze na premierowy album nagrany przy użyciu instrumentu według projektu Leonarda DaVinci. Violę organista stworzył Polak Sławomir Zubrzycki.

 

Husarion, spółka z portfela FZKPT, która wymyśliła "serce robota", zdobyła drugie miejsce podczas ważnego dla środowiska startupowego wydarzenia "TechCrunch Let's Meet In Kraków". Firma jest również gotowa z produkcyjną wersją RoboCORE i wkrótce rozpocznie realizację pierwszej dużej serii - m.in. dla osób z kampanii na Kickstarterze.

 

Spółka Coolomat w Poznaniu postawiła swoją pierwszą maszynę (COOLOMAT), czyli terminal z lodówkami, w którym można odbierać żywność ze skrytek przystosowanych do przechowywania produktów w temp. do -20 stopni. Z uwagą przyglądamy się rozwojowi tego pomysłu, bowiem wynalazek ten z pewnością odmieni oblicze e-handlu artykułów spożywczych.

 

Jesteśmy również bardzo dumni z DrOmnibusa - naszej spółki portfelowej, która nowe technologie wykorzystała w diagnozie i terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju lub zachowania. Firma, której liderką jest Bogumiła Matuszewska, otrzymała z NCBiR grant w wysokości 2,33 mln złotych na rozwój produktu.

 

- W ramach tej kwoty przez kolejne dwa lata chcemy stworzyć produkt wspierający terapię i edukację specjalną dzieci z zaburzeniami zachowania i rozwoju w wieku wczesnoszkolnym, zawierający podobnie jak nasze pierwsze narzędzie - gry na tablety rozwijające umiejętności dziecka, system śledzenia postępów dziecka i planer terapeuty - mówi Bogumiła Matuszewska, prezes zarządu, DrOmnibus.

 

Fundusz Zalążkowy Krakowskiego Parku Technologicznego inwestuje w projekty, które mają znaczące szanse na komercyjny sukces. Głównym jego zadaniem jest zwiększenie wartości spółek portfelowych i maksymalizacja stopy zwrotu z dokonanych inwestycji. Dzieje się to poprzez poszukiwanie klientów dla wypracowywanych w spółkach produktów i technologii lub znalezienie inwestorów, którzy współfinansują dalszy rozwój.