CB
28 05 2015

Szukamy dobrych pomysłów na KOKOSie

28 maja na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyła się pierwsza edycja KOnkursu KOnstrukcji Studenckich KOKOS. Byliśmy partnerem merytorycznym tego wydarzenia i fundatorem nagrody HIT KOMERCYJNY.

 

 

Głównym celem KOKOSa jest wyłonienie najlepszych konstruktorów spośród polskich studentów. Dlaczego FZ KPT przyglądał się studenckim pomysłom?

 

-  Tego typu wydarzenia to kopalnia pomysłowych ludzi, wiemy o tym doskonale. Na podobnym wydarzeniu poznaliśmy firmę Husarion - dziś naszą spółkę portfelową, która osiąga międzynarodowy sukces - mówi Marcin Bielówka, prezes FZ KPT.

 

Fundusz Zalążkowy spośród ponad 20 różnych projektów wybrał jeden, który według analityków ma największy potencjał biznesowy. Został nim Smart Sensor Grid, czyli projekt bezprzewodowej sieci sensorowej, która służy zwiększeniu bezpieczeństwa i efektywności działania osób pracujących w trudnych warunkach (strażaków, policjantów, ratowników, górników). Co przesądziło o tym wyborze?

 

 - Spodobał się nam sposób podjęcia tematu przez twórców. Konstruując Smart Grid, przysłuchiwali się rozmowom znajomych osób wykonujących taką pracę, a głównym celem było zaprojektowanie urządzenia, które pomaga rozwiązać ich problemy - dodaje Marcin Bielówka.

 

KOKOSowi towarzyszyła również konferencja "Innowacyjne pomysły młodych naukowców: Nauka-Startup-Przemysł". Marcin Bielówka podczas prezentacji przedstawił działalność nowego funduszu INNOventure i wyjaśnił, w jaki sposób dzięki współpracy z funduszem można zamienić wiedzę i efekty prac naukowo-badawczych na udziały lub akcje w spółkach kapitałowych.

 

INNOventure poszukuje dobrych pomysłów na studenckich imprezach tego typu, jednak głównym celem jest nawiązywanie współpracy z naukowcami, doktorantami, absolwentami z własnym innowacyjnym pomysłem, ale także z doświadczonymi Business Developerami oraz inwestorami chcącymi uczestniczyć w nowych projektach z dużym potencjałem rynkowym.